Pěšky nad Brnem

Velká Klajdovka – Bílovice – Útěchov – Ořechov

Výlet začal u MHD zastávky Velká Klajdovka v Brně, kousek od této zastávky se nachází i známý hotel Velká Klajdovka, u kterého je parking s pěkným výhledem na prakticky celé Brno. Tento výhled můžu všem doporučit, jen bych Vám přál pěkné počasí, když už se zajdete na Brno od Velké Klajdovky podívat.

Pro ty, kteří neví tak Velká Klajdovka je přírodní památka, která zahrnuje stepní a lesostepní svahy s bohatým výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Z Velké Klajdovky jsme se vydali po zelených turistických značkách, nejprve směrem na Kopaniny (tur. rozcestník), kousek od kterého je další přírodní zajímavost, kterou je jeskynní útvar „Šumberova díra“, nicméně jsme od Kopanin pokračovali stále po zelené trase směrem k Resslovu pomníku. V současné době v okolních lesích, o které se starají studenti a profesoři z Mendlovky (MZLU), probíhají úpravu porostu a pěstování nových školek.

Resslův pomník, je další zajímavostí, kterou doporučím, abyste si nenechali ujít.

Resslův pomník
Resslův pomník (foto: turistika.cz)

Josef Ressel byl lesník, vynálezce lodního šroubu.

Po prohlídce informační tabule u Resslova pomníku, jsme se vydali zpět na zelenou a po pár desítkách metrech jsme narazili na další zajímavost zdejší lesů: Památník Vánočnímu stromu republiky, který je zde k připomenutí prvního Vánočního stromu určeného na náměstí, na Vánoce roku 1924.

Další terén byl po nedávném polomu mírně obtížný (překračování stromů), nicméně jsme pokračovali po zelené směrem na Bílovice nad Svitavou. Další zastávku jsme si udělali u Studánky Leoše Janáčka.

Studánka Leoše Janáčka
Studánka Leoše Janáčka (foto: turistika.cz)

Následně už jsme dorazili do Bílovic nad Svitavou, cesta, která následovala nás, ač připravené, mírně zaskočila tím, že trasa směrem na Útěchov z Bílovic byla hodně do kopce, nicméně utřeli jsme pot z čel a vyrazili dále – oběd byl plánován až v Útěchově.

Co nás zaskočilo více, bylo to, že vzdálenosti podle turistických ukazatelů neodpovídají GPS měřeným skutečnostem, a to tak, že jdete místo 4,5 km ve výsledku 6,5.

Do Útěchova jsme dorazili značně vyhladovělí, sedli jsme si do malebné restaurace „Za Sedmero“ a dali si oběd. Bylo nám po obědě jasné, že již nikam daleko nedojdeme, takže jsme zvolili cestu mírně zpět a na západ směrem na Ořechov, kde jsme mohli na cestě pozorovat koně ve výběhu, dobře zbudované a aktivit plné hřiště pro děti a mládež se spoustou druhů moderních prolézaček a houpaček, až jsme si zasteskli, že nám není deset, abychom se taky na nich mohli vyřádit – rodinnám s dětmi doporučujeme tuto část výletu, je fajn být v přírodě.

Z Ořechova jsme již jeli MHD a zde už není co vykládat.

Byl to takový středně dlouhý výlet, chůze bez přestávek nám trvala 3,5 hodiny v třech dospělých.
Celková délka tohoto výletu byla 19,5 kilometru.

Nechte se inspirovat na tento výlet Těsnohlídkovým údolím až do Útěchova a Ořechova!

Sdílejte