Břeclav do Lednice a zpět

Pěšky Lednicko-Valtickým areálem

Poslední květnový víkend jsme využili k procházce Lednicko-valtickým areálem po trase Břeclav – Lednice a zpět.

Předvýletové plánování

naplánovali jsme si pěknou trasu, která měla vést z Břeclavského nádraží kolem Kančí obory k Janovu hradu, odkud jsme se měli vydat na prohlídku zámecké zahrady a také se u Lednického zámku najíst.
Po jídle pak bylo plánováno pokračovat směrem na Tři Grácie a pak pomalu zpět do Břeclavi. Plán byl na odhadovaných 25 km.

Procházkou z Břeclavi na oběd do Lednice

Do Břeclavi se z Brna dostanete za pohldných 30 minut EC vlakem, komfort těchto přeshraničních spojů (protože pokračují do Vídně) mě mile překvapil.
V Břeclavi jsme si na náměstí nakoupili pití v supermarketu, abychom měli na cestu dost vody a vydali jsme se směrem přes řeku Dyji na Kančí oboru, což byl první orientační bod. Odtud jsme pokračovali po turistických značkách na Janův Hrad, musí se nechat, že většina turistických cest v Lednocko-Valtickém areálu je identická s cyklostezkami, a že cyklisté nemají nějaký extrémní návyk upozorňovat Vás na sebe (většina nemá zvonek, nezavolá..), což je na nic, když je máte pořád v zádech.
Cesta na Janův Hrad byla lesem, takže jsme se moc nepekli, v tom ohledu to bylo hodně fajn. Čas od času nás fascinoval, nějaký shozený strom obřích rozměrů.

Janův Hrad

u této památky jsme se zastavili, abychom se k ní dostali museli jsme absolvovat cestu přes polorozpadený dřevěný most, nebo obcházku v délce 1,5 km. Nicméně úskalí jsme překonali, abychom zjistili, že na Janově hradě právě probíhá svatba.
Dali jsme si tedy občerstvovací pauzu, koupili pohledy, udělali nějaké fotky,… překvapil nás fakt, že 3 z 8 z nás se podařilo vylít si pití.K Janovu Hradu jezdí po Zámecké Dyji i lodní přeprava od Minaretu a Zámku, ovšem za ty peníze co za to chtějí, jsme toto dobrodružství nechtěli zažít – navíc jsme sem přišli chodit – prostě na pěší turistiku.

Janův Hrad - foto (c) turistika.cz
Janův Hrad – foto (c) turistika.cz

Od Janova Hrad jsme se pak vydali přes rozsáhlé zámecké louky, které jsou doslova posety mnohaletými duby. Takové duby když nafotíte ze správného úhlu vypadají velmi strašidelně, zvláště na černobílých či obdobně filtrovaných fotografiiích.

Minaret

Po chvíli jsme došli zámeckým parkem až k Minaretu, který postavil architekt Hardtmuth, který nabízí rozhled nad dalekým okolím. Je prý pravdou, že za extrémně výhodných podmínek počasí je prý vidět i věže Stephansdomu v centru Vídně. Minaret nám poskytl další pěkný zážitek na našem výletu, a také možnost zakoupit další pohlednice.

Minaret - Lednice
Minaret – Lednice (foto – zamek-lednice.info)

Po prohlídce a vyhlídce z věže Minaretu jsme se vydali k Lednickému Zámku na prohlídku zámeckých zahrad, obdivovali jsme krásy dalších svatebčanů a posléze jsme se vydali na oběd do restaurace nedaleko zámku, kde jsme se pořádně nadlábli a kde jsme shodou náhod potkali krátkou přeháňku, která se mezitím co jsme jedli odehrála venku. Takže jsme měli i to štěstí, že jsme nezmokli.

Cesta z Lednice do Břeclavi

Po vydatném obědě jsme se vydali na cestu zpět, ale tentokrát s cílem shlédnout po cestě 3 grácie, nicméně ve svižnějším tempu dojít již do Břeclavi a odjet zpět směr Brno.
Původně odhadovaných 10km cesty zpět se nám dle GPS měření natáhlo na necelých 16 km, takže ke konci cesty jsme již moc sil neměli. Zažili jsme právě na cestě zpět zajímavou kuriozitu. Potkali jsme v jednom místě rozcestník, který uváděl 8,5 km do Břeclavi, ovšem po ujití další 700 metrů podle GPSky jsme našli další rozcestník, který byl na stejné trase a uváděl 8,5 km do Břeclavi, nejprve jsme se nezalekli, jen jsme se trochu podivili a šli dál, kde jsme po dalších 700 metrech našli „8km do Břeclavi“ ceduli, tak jsme si povzdechli nad tím, jakou technologií je vzdálenost měřena, jaká je tam asi možná odchylka a kde se asi mohla stát chyba?
Nevadí, stejně musíme dojít do Břeclavi.
Po cestě jsme šli mezi Lednickými rybníky, viděli v dáli monumentální Apollónův chrám, a samozřejmě i 3 Gracie, kde jsme přišli zrovinka v momentě kdy jiná skupina turistů měla výklad od průvodce, který jsme díky akustice v místě taky částečně vyposlechli.
Pak už jsme jen prosili ať naše nohy vydrží ještě kousek do Břeclavi, s jednou malou fotopauzou u Hubertovi kaple, a pak už jsme si to doklapali do Břeclavi a na vlak. Poslední 2 km byly už mírným utrpením.

Celková délka byla cca 36 km, zabrala nám 6 hodin a 45 minut chůze k tomu. Tento výlet můžu doporučit, ale doporučil bych stějně tak naporcovat si ty úseky, a možná se sem tam poposunout tím kočárem co jezdí v parku, nebo tou loďkou a nebo historickým vláčkem, který je mezi Lednicí a Břeclaví vypravován.

Sdílejte